TRILOBIT 2017 – udělená ocenění

1Český filmový a televizní svaz FITES, z. s., za podpory Městského kulturního centra Beroun a města Beroun uděluje

HLAVNÍ CENU TRILOBIT 2017 scenáristovi Štěpánu Hulíkovi a režisérům Ivanu Zachariášovi a Alici Nellis za osmidílné kriminálně-psychologické drama Pustina (z produkce HBO).

Porota oceňuje v kontextu naší současné dramatické tvorby zcela výjimečnou, svébytnou poetiku a naléhavou společenskou a mravní výpověď o našem světě. Promyšlený scénář, nekonvenční režie, emotivní kamera i hudba a strhující herecké výkony z něj činí dílo světových parametrů.

 

5Český filmový a televizní svaz FITES, z. s., za podpory Městského kulturního centra Beroun a města Beroun uděluje

CENU TRILOBIT 2017 Emílii Vášáryové za brilantní ztvárnění titulní role ve filmu Eva Nová.

V režii Marko Škopa vytvořila sugestivní psychologickou studii zestárlé herečky-alkoholičky na strastiplné cestě k sebepoznání, odpuštění a naději.

 

 

5Český filmový a televizní svaz FITES, z. s., za podpory Městského kulturního centra Beroun a města Beroun uděluje

CENU TRILOBIT 2017 Vitaliji Manskému, Vítu Klusákovi a Filipu Remundovi za dokument V paprscích slunce.

Porota oceňuje dramaturgickou originalitu a otřesnou výpovědní sílu obrazu, s níž se tvůrcům podařilo proniknout pod propagandistickou fasádu severokorejského režimu, kdy tvůrci skutečnost apriorně nehodnotí, ale nechávají, aby se sama odhalila zevnitř, vlastním jazykem a vlastními prostředky.

 

5Český filmový a televizní svaz FITES, z. s., za podpory Městského kulturního centra Beroun a města Beroun uděluje

CENU TRILOBIT 2017 Pavlu Štinglovi za filmový dokument Odvaha.

Porota oceňuje unikátní zobrazení tvůrčího procesu i okolností vzniku osmimetrové jezdecké sochy Jošta Lucemburského v Brně, která je zásluhou jejího autora, sochaře Jaroslava Róny, originálním zhodnocením městského veřejného prostoru; mimořádně zdařilá je i obrazová složka filmu, tj. kamera a střih.

 

9Český filmový a televizní svaz FITES, z. s., za podpory Městského kulturního centra Beroun a města Beroun uděluje

ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY režisérům Tomáši Bojarovi a Rozálii Kohoutové za celovečerní dokument FC Roma.

Porota oceňuje humor a zralý nadhled, s jakým se tvůrci pustili do příběhu romského fotbalového mužstva, se kterým „nikdo nechce hrát“. Téma xenofobie sledují bez předpojatosti a reakce řady fotbalových fanoušků kolem premiéry naznačily, že česká dokumentaristika stále ještě může být činem občanské statečnosti.

 

6Český filmový a televizní svaz FITES, z. s., za podpory Městského kulturního centra Beroun a města Beroun uděluje

CENU VLADISLAVA VANČURY kameramanovi Jaromíru Šofrovi za celoživotní dílo, jímž tvůrce přispěl ke kultivovanosti české audiovizuální tvorby a k jejímu mezinárodnímu věhlasu.

 

 

2Český filmový a televizní svaz FITES, z. s., za podpory Městského kulturního centra Beroun a města Beroun uděluje

CENU FERDINANDA VAŇKA za přínos rozvoji občanské společnosti Lukáši Landovi a Jiřímu Krejčíkovi za reportáž Účastníci zájezdu z pořadu Reportéři ČT.

Porota oceňuje občanskou i dokumentaristickou odvahu a vynalézavost, s níž snímek obrazově usvědčujícím způsobem zvěčnil zdánlivě bagatelní událost jedné utajené návštěvy na Pražském hradě, organizované lidmi pohrdajícími českými zákony; snímek na malém detailu odhaluje nebezpečné metody populismu s dalekosáhlejší platností.

 

4Český filmový a televizní svaz FITES, z. s., za podpory Městského kulturního centra Beroun a města Beroun uděluje

CENU JOSEFA ŠKVORECKÉHO za audiovizuální adaptaci literárního díla režisérce Tereze Kovářové za film ZOO.

Mladá režisérka skvělým způsobem rozvedla základní motivy hry nedávno zesnulého amerického dramatika Ewarda Albeeho Stalo se v ZOO, když komorní příběh převedla do mozaiky prolínajících se mikropříběhů v jedoucím vlaku mezi Ostravou a Prahou. Daří se jí moderní vyprávěcí formou zachytit pocity absurdity a samoty současného člověka.

bIMG_0133Český filmový a televizní svaz FITES, z. s., za podpory Městského kulturního centra Beroun a města Beroun
uděluje

CENU DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK 2017 filmu Lichožrouti režisérky Galiny Miklínové.

Kittlerová Eva, 13 let
Lichožrouti: Žerou lidem vždy jen jednu ponožku z páru. Líbily se mi všechny detaily, chlupy a oči. Ale hlasovala jsem pro Normální autistický film.
Já jsem pro tento film hlasovala, protože si myslím, že je poučný a mohl by pomoci lidem, kteří buď s nimi žijí, nebo s nimi třeba chodí do školy. Bylo to zvláštní a velice depresivní. Jeden byl šťastný a spokojený se svým životem, a druhý zase neuvěřitelně smutný a sebevražedný.

Matyáš Levíček, 13 let
Lichožrouti: Film o ponožkových banditech. Skvělé výtvarné zpracování postaviček i úžasné Prahy. Jediné na co příště pozor – byla odporná voda.

Václav Med, 10 let
Lichožrouti: Je to bezkonkurenční film.

Barbora Paterová, 9 let
Lichožrouti: Hezký film o ponožkách. Velmi originální, nádherné, výtvarné.

Adam Reiterman, 17 let
Lichožrouti: Dobrý design. Animace Vltavy a jiné vody místy pokulhávala. Barevnost mohla být výraznější. Animace postav, zvláště pusy, byla skvělá. Zápletka dostatečně pochopitelná.
Ale hlasoval jsem pro Normální autistický film: Super – mega – dobrý. K zamyšlení. Každý příběh jiný, každý silný. Místy vtipný. Dobré titulky. Úžasný film, který se bude špatně překonávat.

Adam Veselý, 12 let
Lichožrouti: Krásné výtvarné zpracování. Krásně naprogramované postavičky, bylo krásně vidět vlákna Lichožroutů. Praha krásně reálně zobrazena. Příběh by mohl být originálnější. Mínusy: Vltava (voda) bylo slyšet šplouchání, ale přitom se ta voda nepohybovala. Další díl Lichožroutů prosím! Ale lepší zpracování vody.
Hlasoval jsem ale pro Autistický film: Je dobré, že lidi chtějí ukázat lidi s touto poruchou. Budeme tedy vědět, co je to za lidi. Děkuji vám za natočení filmu a podpoření těchto dětí!

Adriana Dupačová, 9 let
Lichožrouti: Zaujalo mě, jak byl Hihlík vodotěsnej. Nelíbilo se mi, jak vypadali lidi.

 

7Český filmový a televizní svaz FITES, z. s., za podpory Městského kulturního centra Beroun a města Beroun
uděluje

ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENU – ZLATÝ CITRÓN Ministerstvu kultury České republiky za neschopnost jasně a kvalifikovaně rozsoudit spor o způsobu digitalizace filmů ze Zlatého fondu kinematografie.

Problematická podoba patnácti filmů zdigitalizovaných NFA za 26,5 milionů korun, na níž se samo ministerstvo finančně spolupodílí, přitom dokazuje akutní potřebu za účasti zúčastněných stran věc odborně posoudit a závazně rozhodnout.

Comments are closed.