O Cenách Trilobit

Trilobit je symbolem cen, které v 60. letech uděloval Svaz československých filmových a televizních umělců – FITES nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Po karlovarském festivalu se tak jedná o jedno z nejstarších ocenění svého druhu v České republice. Ve svém oboru patří mezi nejprestižnější a současně není tak snadné je získat. Cena TRILOBIT byla poprvé udělena v roce 1966 a dále v letech 1967, 1968 a 1969. V lednu 1970 byla činnost FITESu zakázána, tím se i udělování cen TRILOBIT na dlouhá léta přerušilo. Cena byla obnovena až v roce 1991.

V roce 1995 Český filmový a televizní svaz FITES vytvořil Cenu Vladislava Vančury, udělovanou za celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury. Jejími nositeli se v předchozích letech stali Jiří Menzel, Oldřich Daněk, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Jiří Krejčík, František Pavlíček, Vladimír Körner, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Jan Švankmajer, Pavel Koutecký in memoriam, Petr Weigl, Ladislav Helge, Miroslav Ondříček, František Filip, Jan Němec, Drahomíra Vihanová, Zdeněk Svěrák, Miloš Forman, Vojtěch Jasný, Jaromír Šofr, Čestmír Kopecký a naposledy
in memoriam Evald Schorm.

Od roku 1999 se slavnostní udílení audiovizuálních cen TRILOBIT v Berouně stalo tradicí, 23. ledna 2020 se zde uskuteční po dvacáté prvé, a to 34. ročník. Slavnostní večer odvysílá v živém streamu Česká televize od 18:00 hodin, na adrese https://www.ceskatelevize.cz/trilobit2021.

Pořadateli cen TRILOBIT jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun.