Ceny TRILOBIT 2010 – udělená ocenění

CENY TRILOBIT

Radimu Špačkovi za strhující filmový příběh Pouta, ve kterém vystihl krutost a strach doby 80. let minulého století a přesným vedením herců vykreslil psychologii jednotlivých postav.

Lucii Seifertové a Pavlu Koutskému za Dějiny udatného českého národa, vtipné a profesionálně dotažené animované filmové leporelo pro děti i dospělé, které ukazuje naše dějiny trochu jinak, než jsme zvyklí.

Martinu Ryšavému za dokument Medvědí ostrovy, který řečí kultivovaných filmových obrazů propojuje minulost a současnost ruského Dálného východu, strýčka Váňu a personál dávno zrušené polární stanice.

Dagmar Smržové za dokument Zachraňte Edwardse, ve kterém citlivě zachycuje úsek života manželské dvojice začínající vážným rozhodnutím přivést na svět těžce postižené dítě, jehož šance na život jsou téměř nulové. Především za významné etické poselství filmu současnému světu, ve kterém se kvalita lidského života posuzuje převážně z hlediska materiálních a osobních výhod.

Tomáši Škrdlantovi za lidskost a empatii, se kterými sledoval hrdiny dokumentu Nevítaní, přesvědčivě vypovídajícího o odvěkých úběžnících lidské podstaty, odmítání, přijímání, hnutích lidské mysli, odpouštění a vnitřní houževnatosti.

ČESTNÁ UZNÁNÍ

Aleši Kisilovi za dokument Jindřich Štyrský – Mým očím nutno stále házeti potravu, mnohovrstevnatý portrét velkého českého umělce.

Martinu Duškovi a Ondřeji Provazníkovi za dokument Ženy SHR, který na pozadí životních příběhů a postojů dvou obyvatelek uhelné pánve ukazuje paradoxy současnosti.

Andree Culkové za objevný, vtipný i poučný dokument Lise Forell – sem fronteiras, jehož protagonistkou je česko-německo-židovská malířka dlouhá léta žijící v Brazílii.

Alexandře Berkové in memoriam a Lence Wimmerové za Nespavost, neokázalý televizní příběh s civilními hereckými výkony, který diváky nutí zamýšlet se nad rodinnými a obecně lidskými vztahy a smyslem života.

Igoru Blaževičovi, Šimonu Pánkovi a dalším zakladatelům a organizátorům festivalu filmů s lidskoprávní tematikou Jeden svět za jejich humanistické i osvětové konání.

ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY

Radimu Procházkovi za film Náš první hospodář, všeříkající medailon Václava Klause i českých lidí.

CENA VLADISLAVA VANČURY

Režiséru Františku Filipovi za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v autonomní umělecké odvětví.

 

Comments are closed.