Ceny Trilobit 2007

Cenu Vladislava Vančury za celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury získal in memoriam Režisér Pavel Koutecký, který loni v dubnu tragicky zahynul při pádu z rozestavěného mrakodrapu v Praze na Pankráci při natáčení filmu.

Cenu Trilobit za původní díla domácí filmové a televizní tvorby získali:

Kristina Vlachová za pořady Dračí setba a Kauza Uherské Hradiště, kde z různých aspektů dokumentuje krutosti komunistického režimu i jeho pozůstatky v myslích a jednání mnoha lidí.

Tomáš Kudrna za film Wichterle ztvárňující osud význačného vědce a prezidenta ČSAV.

Jan Šikl za bezútěšný obraz epochy komunistického režimu Nízký let z cyklu Soukromé století.

Jana Hádková za dokumentární film Legenda o Kischovi, v němž rozbíjí čítanková klišé o osobnosti a díle „zuřivého reportéra“ Egona Ervína Kische.

Kolektiv tvůrců Luděk Navara, Ján Novák a Lenka Poláková za dokumentární cyklus Příběhy železné opony, který oživuje historickou paměť a dokládá touhu lidí po svobodě.

Zvláštní cenu poroty převzala Erika Hníková za dokument Sejdeme se v Eurocampu, který je výpovědí o paradoxech všedního života jedné vesnice na prahu 21. století.

Čestná uznání získali scenárista a režisér Aleš Kisila a kameraman Diviš Marek za dokument Blázen jsem ve své vsi, Linda Jablonská za generační pohled Kupředu levá, kupředu pravá, Petr Jančárek za dokument Zenta… osud rakousko-uherského křižníku a režisér Martin Suchánek, scenárista Zdeněk Mahler a kameraman Richard Špůra za dokument Adieu Mozart.

Za osobitou interpretaci pohádek Jana Wericha ve filmu Fimfárum II získal čestné uznání kolektiv tvůrců Vlasta Pospíšilová, Břetislav Pojr a Jan Balej pod vedením Aurela Klimta.