Ceny TRILOBIT a Cena Vladislava Vančury, které uděluje Český filmový a televizní svaz – FITES, Nadace ČLF a Město Beroun za rok 2006:
CENA VLADISLAVA VANČURY byla udělena:
Pavlu Kouteckému, in memoriam,
za svébytné umělecké vidění světa, experimentátorství, odvahu i osobitý humor, které nikdy nechyběly v jeho předčasně uzavřené filmové tvorbě.
CenaTRILOBIT byla udělena:
Kristině Vlachové,
která ve svých vrcholných časosběrných dokumentech Dračí setba a Kauza Uherské Hradiště dosud nejrozsáhleji, z různých aspektů, dokumentovala krutosti komunistického režimu padesátých let i jeho pozůstatky v myslích a jednání mnoha lidí. Dílo této dokumentaristky odráží její nezlomný občanský postoj a osobní nasazení.
Tomáši Kudrnovi
za film Wichterle ztvárňující osud a čestné občanské postoje význačného vědce a prezidenta ČSAV, který v různých peripetiích naší historie 20. století nikdy neustoupil nátlakům moci. Autorovi dokumentu se tímto projektem podařilo vstoupit do prestižní mezinárodní koprodukce.
Janu Šiklovi
za dokumentární film Legenda o Kischovi, v němž svým precizním autorským portrétem rozbíjí čítanková klišé, jimiž si komunistický režim přivlastňoval osobnost a dílo „zuřivého reportéra“ Egona Ervína Kische.
Kolektivu tvůrců dokumentárního cyklu Příběhy železné opony,
který oživuje naši historickou paměť a dokládá touhu lidí po svobodě, jež v éře totalitní moci mohla znamenat ztrátu života.
ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY byla udělena:
Erice Hníkové
za dokument Sejdeme se v Eurocampu, který je výpovědí o paradoxech všedního života jedné vesnice na prahu 21. století po vstupu do Evropské unie.
ČESTNÉ UZNÁNÍ bylo uděleno:
Scenáristovi a režisérovi Aleši Kisilovi a kameramanovi Diviši Markovi
za dokument Blázen jsem ve své vsi, který ve vzácném souladu obrazu, hudby a slova evokuje život básníka a grafika Bohuslava Reynka, jehož osobitá tvorba nebyla poplatna žádné době.
Lindě Jablonské
za nezaujatý generační pohled v dokumentu Kupředu levá, kupředu pravá, ve kterém ukázuje, že lidská hloupost a absence smyslu pro humor nejsou záležitostí politické orientace.
Petru Jančárkovi
za suverénní audiovizualizaci málo známého zlomku české historie v dokumentu Zenta… osud rakousko-uherského křižníku.
Kolektivu tvůrců vedenému Aurelem Klimtem
za další osobitou interpretaci pohádek Jana Wericha v duchu nejlepších tradic české animované tvorby ve filmu Fimfárum II.
Režisérovi Martinu Suchánkovi, scenáristovi Zdeňku Mahlerovi a kameramanovi Richardu Špůrovi
za filmové reflexe pražských pobytů geniálního skladatele v dokumentu Adieu Mozart.