Ceny Trilobit 2006

Ceny TRILOBIT a Cena Vladislava Vančury, které uděluje Český filmový a televizní svaz – FITES, Nadace ČLF a Město Beroun za rok 2006:

CENA VLADISLAVA VANČURY byla udělena:

Pavlu Kouteckému, in memoriam,

za svébytné umělecké vidění světa, experimentátorství, odvahu i osobitý humor, které nikdy nechyběly v jeho předčasně uzavřené filmové tvorbě.

CenaTRILOBIT byla udělena:

Kristině Vlachové,

která ve svých vrcholných časosběrných dokumentech Dračí setba a Kauza Uherské Hradiště dosud nejrozsáhleji, z různých aspektů, dokumentovala krutosti komunistického režimu padesátých let i jeho pozůstatky v myslích a jednání mnoha lidí. Dílo této dokumentaristky odráží její nezlomný občanský postoj a osobní nasazení.

Tomáši Kudrnovi

za film Wichterle ztvárňující osud a čestné občanské postoje význačného vědce a prezidenta ČSAV, který v různých peripetiích naší historie 20. století nikdy neustoupil nátlakům moci. Autorovi dokumentu se tímto projektem podařilo vstoupit do prestižní mezinárodní koprodukce.

Janu Šiklovi

za dokument Nízký let z cyklu Soukromé století. Film je strhujícím svědectvím, které skrze jeden konkrétní lidský osud podává bezútěšný obraz epochy komunistického režimu.
 
Janě Hádkové

za dokumentární film Legenda o Kischovi, v němž svým precizním autorským portrétem rozbíjí čítanková klišé, jimiž si komunistický režim přivlastňoval osobnost a dílo „zuřivého reportéra“ Egona Ervína Kische.

Kolektivu tvůrců dokumentárního cyklu Příběhy železné opony,

který oživuje naši historickou paměť a dokládá touhu lidí po svobodě, jež v éře totalitní moci mohla znamenat  ztrátu života.

ZVLÁŠTNÍ  CENA  POROTY byla udělena:

Erice Hníkové

za dokument Sejdeme se v Eurocampu, který je výpovědí o paradoxech všedního života jedné vesnice na prahu 21. století po vstupu do Evropské unie.

ČESTNÉ  UZNÁNÍ bylo uděleno:

Scenáristovi a režisérovi Aleši Kisilovi a kameramanovi Diviši Markovi

za dokument Blázen jsem ve své vsi, který ve vzácném souladu obrazu, hudby a slova evokuje život básníka a grafika Bohuslava Reynka, jehož osobitá tvorba nebyla poplatna žádné době.

Lindě Jablonské

za nezaujatý generační pohled v dokumentu Kupředu levá, kupředu pravá, ve kterém ukázuje, že lidská hloupost a absence smyslu pro humor nejsou záležitostí politické orientace.

Petru Jančárkovi

za suverénní audiovizualizaci málo známého zlomku české historie v dokumentu Zenta… osud rakousko-uherského křižníku.   

Kolektivu tvůrců vedenému Aurelem Klimtem

za další osobitou interpretaci pohádek Jana Wericha v duchu nejlepších tradic české animované tvorby ve filmu Fimfárum II.

Režisérovi Martinu Suchánkovi, scenáristovi Zdeňku Mahlerovi a kameramanovi Richardu Špůrovi

za filmové reflexe pražských pobytů geniálního skladatele v dokumentu Adieu Mozart.