Známe finalisty cen TRILOBIT 2018

Známe finalisty cen TRILOBIT 2018

Zejména dokumentární tvorba uspěla v hlasování odborné poroty o vítězích 31. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2018. Do středu pozornosti sedmičlenného týmu filmových znalců a tvůrců se dostaly snímky jako Bratříček Karel, Jak odchází prezident, Strnadovi, Bába z ledu, Milda, Svět podle Daliborka, ale kupříkladu také epizody z publicistických či dokumentárních cyklů Český žurnál a Nedej se. Svého vítěze již zná i dětská porota, která rozhodovala mezi snímky Anděl Páně 2, Po strništi bos, dokumenty Theodory Remundové a dalšími. První ocenění filmové tvorby v kalendářním roce prozradí své vítěze až v neděli 14. ledna v Kulturním domě Plzeňka v Berouně, potřetí v přenosu České televize od 20.20 hodin na programu ČT art.

Hlavním posláním audiovizuálních cen TRILOBIT je poukázat na umělecky hodnotná a společensky přínosná audiovizuální díla a takové snímky rovněž dosahují na ocenění. Zasedání odborné poroty vždy provází demokratické hlasování a hloubková debata nad každým dílem. To vrcholné se ani letos neobešlo bez momentů napětí, i když mezi porotci nakonec zavládl názorový soulad. Do finálového kola postoupilo celkem 21 titulů.

„Hlasování bylo většinou dost jednoznačné a nikoli těsné, zato debaty před hlasováním byly bouřlivé a uklidnilo je teprve rozdělení Ceny Ferdinanda Vaňka mezi dva subjekty. Naprostou většinu cen sklidily dokumenty,“ naznačuje výsledek finálového klání předseda odborné poroty, teatrolog, divadelní a mediální kritik, prof. Vladimír Just.

„Zklamáním pro mě byla letošní nabídka hrané tvorby, kde doslova převládla kvantita nad kvalitou. Mezi desítkami přihlášených filmů nebylo téměř možné najít opravdu výjimečný snímek, který by zaujal nejen vizuálně, ale zároveň silným autorským poselstvím. Na druhé straně mě potěšila řada skvělých dokumentů, nabízejících (konečně!) kromě pohledu na temná zákoutí lidské existence i velké téma lidské sounáležitosti a vzájemné pomoci, která nečeká na reciprocitu,“ nahlíží na uplynulý filmový rok členka poroty Šárka Kosková, jež působí jako redaktorka a scenáristka Českého rozhlasu a zároveň televizní dramaturgyně hrané tvorby.


FILMY FINÁLOVÉHO KOLA TRILOBIT 2018

HRANÝ FILM, PUBLICISTIKA, DOKUMENT
(hodnoceno odbornou porotou)

Děti úplňku
Jak odchází prezident
Jako bychom dnes zemřít měli
Rodiče napořád
Nedej se – 14 zastavení manželů Pavlínkových
Mečiar
Bratříček Karel
Selský rozum
Co dokáže lež
Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov
Dekadence dnes
Strnadovi
Bába z ledu
Slepý Gulliver
Přes kosti mrtvých
8 hlav šílenství
Špína
Svět podle Daliborka
Všechno bude fajn
Český žurnál – Hranice práce
Milda


FILM S DĚTSKOU ČI RODINNOU TEMATIKOU
(hodnoceno dětskou porotou)

Anděl Páně 2
Bětka a chytré hlavičky
Ernestýnka
Pátá loď
Pohádky pro Emu
Pojar dětem
Po strništi bos
Rozárka a kuchařky bez domova