Porota prozrazuje letošní nejžhavější kandidáty na vítěze

V Praze, 19. prosince – Rodinný film, Eva Nová, Zločin v Polné, ZOO, Korunní princ či Lichožrouti – kromě toho, že byly v českém audiovizuálním prostředí poprvé veřejně uvedeny v uplynulém roce, spojuje tyto a další snímky ještě jedna společná nit. Právě tyto filmové tituly jsou účastníky finálového kola 30. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2017 a skrývají mezi sebou budoucí držitele letošních deseti ocenění. Ačkoliv členové odborné i dětské jury mají o vítězích již jasno, konečný verdikt a jména nových vlastníků křišťálových plastik vejdou ve známost až během slavnostního ceremoniálu TRILOBIT 2017 v sobotu 14. ledna v Berouně.

O některou z deseti cen 30. ročníku (Hlavní cena TRILOBIT 2017, trojice cen TRILOBIT 2017, CENA VLADISLAVA VANČURY, cena za přínos rozvoji občanské společnosti, CENA JOSEFA ŠKVORECKÉHO, „sladká“ či „kyselá“ ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY a CENA DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK) v letošním roce usiluje celkem 90 přihlášených titulů – hraných, dokumentárních, animovaných, zpravodajských či publicistických, o jejichž kvalitách rozhoduje odborná porota, a 22 snímků s dětskou či rodinnou tematikou, jež hodnotila dětská porota. Některé z přihlášených snímků jsou i několikadílnými cykly či seriály.
„Konečné hlasování probíhalo oproti minulým létům až překvapivě hladce, pořádně jsme se ani nepohádali ani nepoprali, u Hlavní ceny jsme byli vlastně všichni od začátku zajedno, jen jsme si nebyli jisti, zda vyhovuje všem technickým náležitostem. Když jsme zjistili, že ano, už nebylo co řešit, a podobně to vlastně bylo i u dalších cen (Škvorecký, Vančura, další Trilobiti). Jen u ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENY POROTY – ZLATÝ CITRÓN, kterou jsme se také pro letošek rozhodli udělit, jsme dlouho měli otazník, ale teď už je tam tečka (nebo vykřičník?),“ líčí předseda odborné poroty prof. Vladimír Just.

Oproti tomu stanovení verdiktu dětské poroty provázelo mnoho napínavých momentů: „Hlasování dětí a rozhodnutí o letošním držiteli CENY DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK bylo tak jako v loňském roce velice těsné a výsledek se do poslední chvíle nedal tušit. Od počátku až do samého závěru finálového kola jsme pouze věděli, že ve hře jsou dva žhaví kandidáti. Absolutní vítěz byl nakonec odhlasován poměrem hlasů čtyři ku třem,“ popisuje koordinátorka dětské poroty, kterou tvoří žáci ZUŠ Václava Talicha Beroun, Andrea Borovská.
TRILOBIT 2017 v Berouně se uskuteční po sedmnácté v řadě, podruhé v rekonstruovaném prostoru Kulturního domu Plzeňka. Vyhlašování cen je nejen svátkem filmařů a televizních tvůrců, ale každoročně znamená jednu z nejvýznamnějších společensko-kulturních událostí. Jedná se kalendářně o vůbec první ocenění české filmové tvorby za uplynulé roční období. Ceny TRILOBIT se poprvé začaly udílet v 60. letech a v našem prostředí patří mezi nejstarší a zároveň nejprestižnější česká filmová ocenění. Současně je nejobtížnější je získat. Držiteli některé z těchto cen se každoročně stávají tvůrci umělecky hodnotných audiovizuálních děl, bez ohledu na jejich momentální popularitu u veřejnosti či novinářské kritiky. Jedním z cílů TRILOBITA je totiž poukázat na audiovizuální díla, která jsou veřejností i médii přehlížená, přitom jsou považována za výjimečná nebo něčím přínosná. A tak podobně jako dávnověcí tvorové symbolizující nesmrtelnost hodnot, poukazují ceny TRILOBIT na nadčasovost kvalitních filmových výtvorů. Křišťálové plastiky již několik let vznikají s laskavou péčí Jiřího Rückla, prezidenta nižborské sklárny Rückl Crystal.

FILMY FINÁLOVÉHO KOLA TRILOBIT 2017

HRANÝ FILM, PUBLICISTIKA, DOKUMENT
(hodnoceno odbornou porotou)
Rodinný film
Eva Nová
Pustina
V paprscích slunce
Lichožrouti
Účastníci zájezdu
Normální autistický film
FC ROMA
Zločin v Polné
Modré stíny
Zapomenuto v polích
Česká labuť
Nebezpečný svět Rajka Dolečka
32 utajovaných stran – zpráva z pekla
Česká cesta
RINO – příběh špiona
Odvaha
Zákon Helena
Jak odchází prezident
ZOO
O čo ide Idě

FILM S DĚTSKOU ČI RODINNOU TEMATIKOU
(hodnoceno dětskou porotou)
Trosečník
Normální autistický film
Pirátské vysílání
Korunní princ
Aldabra: Byl jednou jeden ostrov
Lichožrouti

Podívejte se jak vypadalo hlasování dětské poroty v následující malé galerii.

Comments are closed.