Ceny TRILOBIT 2018 připomenou dirigenta Václava Talicha

Ceny TRILOBIT 2018 připomenou dirigenta Václava Talicha

Po stopách dirigenta Václava Talicha se vydá další ročník audiovizuálních cen TRILOBIT 2018. Slavnostní večer filmových ocenění, jejichž doménou je posuzování kvality či společenského přínosu filmových děl poprvé veřejně uvedených v uplynulém roce, připomene životní příběh jedné z našich největších dirigentských osobností a zároveň ikony města Berouna, kde se ceny již tradičně udílejí. 31. výroční ceny Českého filmového a televizního svaz FITES, z.s. budou rozdány v neděli 14. ledna 2018 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně, potřetí za přítomnosti kamer České televize, která slavnostní ceremoniál uvede na programu ČT art. Vedle oceněných filmových tvůrců a významných hostů vystoupí jako hlavní aktéři večera moderátoři Martin Myšička a Vasil Fridrich, kteří ztvární dvojrole a divákům se představí i ve své původní herecké profesi. Pořadateli cen TRILOBIT 2018 jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun, kde budou ceny uděleny po osmnácté.

Zájem o ceny mezi filmaři roste
Ceny TRILOBIT jsou jedním z nejstarších ocenění svého druhu a mezi filmovými tvůrci je vysoce považováno. O zisk některé z cen je stále větší zájem. Do klání o křišťálové plastiky 31. ročníku se přihlásilo rekordních 140 audiovizuálních děl, což je o 50 více než v loňském roce. I letošní ročník nabídne rozmanitou podívanou a speciální scénu. Porotci budou hledat a objevovat pravé perly ve filmovém oceánu a svými výroky během slavnostního večera vyzdvihnou kvality jednotlivých počinů. Moderátoři rozehrají humorné scénky, nebude nouze o doprovodné projekce na nové velkoformátové obrazovce, ke slovu se dostanou i ocenění tvůrci a vedle filmového dostane prostor i hudební program. Tentokrát žáci berounské ZUŠ nesoucí Talichovo jméno příznačně zahrají v různých muzikantských sestavách a v jejich podání uslyšíme také sborový zpěv.

Filmová díla hodnotí odborná i dětská porota
Také letos přihlášené snímky hodnotí dvě poroty, čímž jsou mezi jinými ceny TRILOBIT výjimečné. Odborná, složená ze znalců filmové tematiky a dětská porota tvořená žáky ZUŠ Václava Talicha v Berouně. Obě sedmičlenné poroty pracují již od jara a udělí celkem deset cen: Hlavní cenu TRILOBIT 2018, tři ceny TRILOBIT 2018, Cenu Vladislava Vančury za celoživotní dílo nebo přínos audiovizi, Cenu Ferdinanda Vaňka (původně Cena Václava Havla) za přínos občanské společnosti, Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla, Zvláštní cenu poroty a Cenu dětské poroty – Berounský medvídek 2018. Porota může rovněž udělit Zcela zvláštní cenu poroty – Zlatý citrón, která stále více získává na „nechvalné“ popularitě.

Dětská porota uděluje „svou vlastní“ Cenu dětské poroty – Berounský medvídek 2018 a v letošním ročníku zhlédne a vyhodnotí 23 titulů určených pro dětského diváka či celou rodinu, tedy projekcemi snímků stráví více než 16 hodin. V odborné porotě opět v čele s profesorem Vladimírem Justem tentokrát zasedli pedagog a bývalý děkan FAMU, profesor Jan Bernard, filmová střihačka Ivana Kačírková, redaktorka a scenáristka Českého rozhlasu Šárka Kosková, filmová kritička Alena Prokopová, dokumentarista Pavel Štingl a novinář a kritik Jan Svačina.

Hlavním mediálním partnerem cen TRILOBIT 2018 je Česká televize. Křišťálové plastiky vyrábí a poskytuje nižborská sklárna Rückl Crystal. Slavnostnímu udílení bude jako obvykle předcházet doprovodný program – tradiční Dopoledne s Večerníčkem a projekce favorizovaných snímků v Městském kině Beroun.